Astronaut Keith Rubins voted from space

Astronautka NASA Kate Rubins – jedyna Amerykanka nie mieszkająca na planecie – głosowała z kosmosu.

„Głosowałem dzisiaj” – napisał na Twitterze Rubins 22 października na koncie agencji na Twitterze. Została sfotografowana przed zamkniętą przestrzenią na pokładzie orbitującego laboratorium kosmicznego z napisem „Kabina wyborcza ISS”.

„Podobnie jak inne formy głosowania nieobecnego, wybory z kosmosu rozpoczynają się od złożenia wniosku o federalną aplikację pocztową. To ten sam formularz, który wypełniają wojskowi i ich rodziny podczas służby poza Stanami Zjednoczonymi. W ten sposób członkowie załogi stacji kosmicznej sygnalizują zamiar wzięcia udziału w wyborach z kosmosu ”- czytamy w oświadczeniu NASA.

Po zatwierdzeniu przez FCPA urzędnik hrabstwa, który zarządza wyborami w regionie, w którym urodził się astronauta, wysyła specjalne głosowanie do zespołu w Johnson Space Center. Komputer testowy stacji kosmicznej jest następnie używany do sprawdzenia, czy można go ukończyć i odesłać do urzędnika. „Po pomyślnych testach bezpieczny biuletyn e-mail wygenerowany przez biuro urzędnicze hrabstwa Harris i okolicznych hrabstw w Teksasie jest przekazywany członkowi zespołu przez Centrum Kontroli Misji. E-mail z danymi uwierzytelniającymi członka załogi został wysłany przez urzędnika bezpośrednio do astronauty. Te poświadczenia umożliwiają członkowi załogi dostęp do bezpiecznego biuletynu ”.

Następnie astronauta oddaje swój głos, a zabezpieczona, zakończona karta do głosowania zostanie odesłana do urzędu hrabstwa pocztą elektroniczną w celu sformalizowania.

System został po raz pierwszy użyty w 1997 roku przez astronautę Davida Wolfe’a, kiedy był on na długiej misji na starej rosyjskiej stacji kosmicznej Mir.